Dlaczego Żywa Biblioteka?

Biblioteka to miejsce, gdzie można wypożyczyć książkę. Ten prosty schemat został przeniesiony także do Żywej Biblioteki. Tym razem jednak nie mamy do czynienia z książkami, a ludźmi, którzy opowiadają swoją historię. Rozmowy odbywają się w cztery oczy, a więc tak, jakbyśmy faktycznie mieli przed sobą wypożyczoną książkę. Ten indywidualny kontakt jest bardzo istotny, ponieważ wówczas czytelnik może pokierować rozmowę na interesujący dla siebie temat. Ważne jest także podkreślenie interakcji. Książki nie przemawiają do swoich czytelników, ale cały czas prowadzą z nimi dialog.

Aby wypożyczyć Książkę, tak jak w tradycyjnej bibliotece, należy założyć kartę, w czym pomagają bibliotekarze i bibliotekarki. Na ladzie wypożyczeń dostępny jest również katalog, czyli krótki opis , przygotowany przez same Książki . Na karcie wpisujemy tytuły Książek, a więc w praktyce osoby, z którymi chcemy porozmawiać. Następnie bibliotekarz/bibliotekarka kieruje nas do wybranej osoby.

Jak w każdej bibliotece, także i tutaj czas wypożyczenia jest ograniczony. Zwykle rozmowy trwają dwadzieścia minut, ale jeśli tytuł nie został już zarezerwowany przez innego czytelnika, a rozmowa jest zajmująca, można ten czas wydłużyć.


Zapraszamy do odwiedzenia Żywej Biblioteki
podczas 32. Festiwalu Kultury Żydowskiej
w Krakowie.
Wydarzenie odbędzie się 2 lipca 2023 r.
w godzinach 11 - 14; JCC NEW ul. Izaaka 5

masz pytania?

Żywa Biblioteka to możliwość spotkania i porozmawiania z osobami postrzeganymi stereotypowo i mogącymi doświadczać dyskryminacji.

Warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć, że inny nie oznacza gorszy, a każdy kontakt z drugim człowiekiem nas wzbogaca.
Odwiedź naszą Żywą Bibliotekę i zaczytaj się w człowieku!

Żywa bilbioteka Kraków