Historia Żywej Biblioteki…

Historia Żywej Biblioteki sięga lat 90. XX wieku. Kiedy w 1993 w Kopenhadze został napadnięty młody mężczyzna, jego przyjaciele zdecydowali się na założenie stowarzyszenia „Stop Valden”. Miało ono na celu działanie przeciwko przemocy, próbę uświadomienia ludziom jej efektów oraz jej zapobieganie. Ich działania szybko się rozprzestrzeniły i zyskały dużą popularność. Sam pomysł Żywej Biblioteki został przez nich przedstawiony w 2000 roku na festiwalu muzycznym w Roskilde.

Głównymi pomysłodawcami byli Tobias Rosenberg Jørgensen, Sune Bang, Asma Mouna, Dany Abergel, Philip Lipski Einstein, Christoffer Erichsen i Ronni Abergel. Ich zamysłem było, aby ludzie mogli się między sobą wypożyczać i poprzez rozmowę mieli możliwość skonfrontowania się z własnymi stereotypami i uprzedzeniami. Dlatego, właśnie w Roskilde została zorganizowania pierwsza Żywa Biblioteka, która zgromadziła aż 75 Żywych Książek. Jej główny pomysłodawca, Ronni Abergel, przekazał tę metodę do Departamentu Młodzieży i Sportu przy Radzie Europy. Przełomem był rok 2004, kiedy Żywa Biblioteka została uznana za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka. Dzięki podręcznikowi wydanemu przez Radę Europy zyskała duży rozgłos w wielu krajach na świecie.

Pierwsza Żywa Biblioteka w Polsce pojawiła się w 2007 roku. Odbyła się w Warszawie. Następnie została zorganizowana w wielu innych miastach, m.in.: we Wrocławiu, Krakowie, Bydgoszczy, Opolu, Białymstoku, Rzeszowie, Rudzie Śląskiej, Toruniu, Poznaniu, Głogowie, Gdańsku, Włocławku, Koszalinie, Jeleniej Górze, Radomiu, Zielonej Górze, Słupsku, Suwałkach, Łodzi.

Cieszy się ona dużą popularnością zarówno wśród Żywych Książek, jak i ich Czytelników.

Jak pokazuje historia Żywej Biblioteki, życie może być przewrotne, a okrutne wydarzenie, jakim jest napaść, może przerodzić się w ideę promowania praw człowieka oraz przeciwdziałania dyskryminacji.

Więcej o idei Żywej Biblioteki oraz wydarzeniach organizowanych w Polsce i na świecie możesz przeczytać na stronach internetowych:
http://humanlibrary.org/
http://zywabibliotekapolska.pl/


Zapraszamy do odwiedzenia Żywej Biblioteki
podczas 32. Festiwalu Kultury Żydowskiej
w Krakowie.
Wydarzenie odbędzie się 2 lipca 2023 r.
w godzinach 11 - 14; JCC NEW ul. Izaaka 5

masz pytania?

Żywa Biblioteka to możliwość spotkania i porozmawiania z osobami postrzeganymi stereotypowo i mogącymi doświadczać dyskryminacji.

Warto zatrzymać się na chwilę i zobaczyć, że inny nie oznacza gorszy, a każdy kontakt z drugim człowiekiem nas wzbogaca.
Odwiedź naszą Żywą Bibliotekę i zaczytaj się w człowieku!

Żywa bilbioteka Kraków